(źródło – leszno24.pl)

 Jubileusz 100-lecia

Szkoła Podstawowa nr 4 w Lesznie obchodziła w czwartek 100. rocznicę uruchomienia szkoły polskiej na Zaborowie. Święto było okazją do przypomnienia ludzi i wydarzeń, których spadkobiercami są kolejne pokolenia. Podczas jubileuszu wielokrotnie podkreślono, że 100. rocznica to święto nie tylko szkoły, a także Leszna.

 - Niech ta uroczystość zatrzyma wspomnienia i dokonania z przeszłości oraz dostarczy wielu wzruszeń i będzie miłą pamiątką - mówiła jedna z uczennic „czwórki".

 - Sto lat, jeden wiek. Czy to dużo? Dla współczesnej młodzieży to tyle co dla mojego pokolenia rozważanie na temat czasu potrzebnego do pokonania odległości liczonej w latach świetlnych. W dobie codziennego zalewu informacjami chcemy zaprosić wszystkich do zatrzymania się na moment, tutaj, w tym miejscu. Nie tylko dlatego, że tak wypada, że historia to świadek czasu, światło prawdy, żywa pamięć, mistrzyni życia, zwiastunka przyszłości. Ale przede wszystkim z tego powodu, że znajomość własnych korzeni jest uważana przez ludzi mądrych za rodzicielkę i nauczycielkę życia. Każdy dzień z tych stu lat jest kawałkiem historii z realnymi postaciami i wydarzeniami - to fragment wystąpienia Marka Pawełkiewicza, dyrektora Szkoły Podstawowej nr 4.

W tak ważnym dniu podziękował nauczycielom, rodzicom i przyjaciołom szkoły. Dyrektor skierował serdeczne słowa także do uczniów.

„Niech te 100 lat utrwali w was szacunek do osób i wydarzeń, które tworzyły klimat tego miejsca i wyzwoli w was ciekawość minionych dziejów. W wielu przypadkach być może jest to ostatni dzwonek i za chwilę możemy żałować, że zmarnowaliśmy ostatnią szansę na poznanie własnych korzeni. Zapamiętajcie, że wszystko w waszych rękach, życie to wasza historia, sprawcie by było piękne".

Jubileuszu gratulowali m.in. parlamentarzyści, dyrektorzy przedszkoli i szkół.
- Tę szkołę budują nie tylko piękne mury i hala sportowa, ale podwalinami są uczniowie, nauczyciele, dyrektorzy, rodzice i przyjaciele. Ta szkoła jest silna i ma przed sobą dobrą przyszłość - mówił wiceprezydent Piotr Jóźwiak.

 W programie artystycznym wystąpiło blisko 100 młodych artystów (trzecia część uczniów szkoły), a gościnnie leszczyńskie mażoretki (w tym grupa dziewcząt z SP 4). Przygotowany program stanowił retrospekcję najważniejszych momentów z dziejów szkoły na tle rozgrywającej się historii naszego kraju. Był rok 1920 – powołanie szkoły i bolszewicka pożoga, były lata międzywojene - okrutny czas wojny, prześladowań stalinowskich i odbudowy kraju za PRL, czas Solidarności, stanu wojennego i upragnionej wolności.

To co działo się w szkole prezentowali zaproszeni do odczytania fragmentów kronik szkolnych prowadzonych przez te 100 lat – emerytowani dyrektorzy, nauczyciele, przewodniczące rad rodziców i absolwenci szkoły. Ze sceny wybrzmiały w choreograficznej oprawie takie utwory jak: ”Honor i gniew”, „Lata dwudzieste lata trzydzieste”, „Dziewczyna z granatem”. „Ballada o rotmistrzu Pileckim’, „Podaj cegłę”, „Po co wam wolność’, „Wolność kocham i rozumiem”, „Toleracja”, „Sobie i Wam”.

Podczas uroczystości wręczono nagrody laureatom Miejskich Konkursów: Poezji Śpiewanej oraz Mistrza Pięknego Czytania.

W I Konkursie Poezji Śpiewanej Grand Prix zdobył zespół ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Lesznie w składzie:  
Jagna Jurczyńska – śpiew,
Anna Adamczyk – flet poprzeczny,
Marta Ratajczak – skrzypce,
Jakub Chwastyniak – pianino,
Zespół wykonał utwór „
Niepewność" do słów Adama Mickiewicza.
Opiekunowie – Ewa Olszewska, Bogumiła Nowak.
Dwa wyróżnienia otrzymały:
Sara Majchrzak  ze Szkoły Podstawowej nr 3 - „Śmierć Pułkownika" (opiekun - Justyna Kaźmierczak), 
Klaudia Mendelewska ze Szkoły Podstawowej nr 4 - „Nad wodą wielką i czystą" (opiekun - Dominik Nowacki).

Z kolei w XV edycji Miejskiego Konkursu „Mistrz Pięknego Czytania” laureatem została Blanka Wujda ze Szkoły Podstawowej nr 4. Tytuł wicemistrza otrzymała Aleksandra Łaba ze Szkoły Podstawowej nr 12. W kategorii uczniów klas szóstych najlepsza okazała się Katarzyna Jakubowska ze Szkoły Podstawowej nr 13, a drugie miejsce wywalczyła Gabriela Konopka ze Szkoły Podstawowej nr 9.

Obydwu konkursom patronowała twórczość Adama Mickiewicza. Przybyli goście, absolwenci i rodzice otrzymali publikację wydaną na 100-lecie - „Ocalić od zapomnienia – Dzieje SP 4 im. Adama Mickiewicza 1920-2020", będącą zbiorem fragmentów lokalnych dziejów. Materiał ten odzwierciedla nie tylko charakter działalności szkoły i kierunek wiekowych przemian, ale szerszy kontekst kart naszej pięknej i jednocześnie dramatycznej historii. Został też przygotowany okolicznościowy numer gazety szkolnej „Nowinek Czwórki". Nasi dzielni dziennikarze pod okiem swoich niezłomnych opiekunek organizowali klimatyczne spotkania, wywiady z byłymi dyrektorami Szkoły oraz emerytowanymi pracownikami próbując ocalić od zapomnienia wiele unikatowych wspomnień i refleksji.

Zapraszamy do fotorelacji leszno24.pl

oraz wideorelacji telewizjaleszno.pl

 

 



Galeria zdjęć: