Dni OK - zeszyt OK.
Zeszyt towarzyszy szkole niemal od zawsze. Stał się nieodłącznym elementem procesu uczenia się i nauczania. Każdy z nas ma jakieś doświadczenia związane z tym tematem.Zeszyt towarzyszy szkole niemal od zawsze. Stał się nieodłącznym elementem procesu uczenia się i nauczania. Każdy z nas ma jakieś doświadczenia związane z tym tematem.
A czym jest zeszyt OK? Jest to zeszyt prowadzony przez ucznia, który zawiera prace, notatki, mapy myśli dziecka, ale również informacje nauczyciela – oceny sumujące i informacje zwrotne. Ok zeszyt to nie jest zwykły zeszyt! To wytwór wyobraźni i kreatywności dziecka. Zawiera bardzo ważne elementy, m.in.:
- cel – uczeń ma świadomość do czego dążą zaplanowane działania nauczyciela
- nacobezu (kryteria sukcesu) – uczeń może monitorować swój stan wiedzy, wie również na co nauczyciel będzie zwracał uwagę np. podczas sprawdzania sprawdzianu
- ocena koleżeńska – uczeń wczuwa się w rolę nauczyciela oceniając kolegę/ koleżankę z klasy
- samoocena – uczy obiektywnego spojrzenia na siebie, ale również jest informacją dla nauczyciela (zielone światło – wszystko wiem, zrozumiałem; żółte światło – muszę jeszcze popracować, uzupełnić ewentualne braki; czerwone światło – nie zrozumiałem tematu, sprawia mi to trudność)
- informacja zwrotna nauczyciela, coś co pomaga się uczyć – (dwie gwiazdki jedno życzenie) – nauczyciel docenia ucznia za elementy pracy, które wykonał poprawnie, pokazuje kwestie, które wymagają poprawy, nad czym uczeń musi jeszcze popracować oraz w jaki sposób należy to poprawić – w jakim kierunku podążać
- mapy myślowe ucznia związane z tematem
- własne refleksje
Jak jest zatem cel rowadzenia zeszytu? Głównym celem prowadzenia ok zeszytów jest chęć ułatwienia dziecku uczenia się. Ok zeszyt jest jedną z najlepszych metod ułatwiającą naukę. Jest miejscem, gdzie zgromadzone są wszystkie materiały z lekcji, własne notatki, przemyślenia zebrane w trakcie zajęć. Nauka z ok zeszytem jest znacznie łatwiejsza niż przy wykorzystaniu książki.