„Poezja śpiewana”
Teksty liryczne polskich romantyków wybrzmiały na nowo we współczesnej interpretacji muzycznej młodego pokolenia19 marca 2024r.w Sali Konferencyjnej leszczyńskiego Ratusza uczniowie szkół podstawowych zaprezentowali swoje umiejętności podczas III Międzyszkolnego Konkursu Poezji Śpiewanej organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 4 w Lesznie.
W tym roku „ na strunach poezji” zagrali przedstawiciele z pięciu szkół podstawowych Leszna i wykonawczyni z Zespołu Szkół w Kąkolewie. Wszyscy wykazali się niezwykłym talentem i wrażliwością. Komisja konkursowa, która zwróciła szczególną uwagę na dobór repertuaru, znajomość tekstu, interpretację utworu i ogólny wyraz artystyczny, doceniła wysoki poziom przygotowania uczestników. Jury w składzie:
Pani dr Aleksandra Wojciechowska, wieloletnia dyrektor Instytutu Lingwistyki stosowanej w PWSZ w Lesznie, autorka m.in. książki: „Gdyby zwierzęta umiały mówić”
Pani Hanna Kaczmarek z działu edukacji w MBP im. St.Grochowiaka w Lesznie
Pan profesor Wojciech Otto – literaturoznawca i filmowiec, dyrektor Instytutu Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych UAM w Poznaniu
przyznało nagrodę Gran Prix i dwa wyróżnienia.
Decyzją komisji Grand Prix otrzymała Blanka Wujda ze SP nr 4 w Lesznie za wyjątkową interpretację uczuć zawartych w „Hymnie” Juliusza Słowackiego
I wyróżnienie przyznano duetowi: Emilii Drozdowskiej i Dianie Onischuk ze SP nr 10 w Lesznie, który oryginalnie zaprezentował „Niepewność” Adama Mickiewicza
II wyróżnienie przypadło Gabrieli Neumann ze SP nr 5 w Lesznie. Wykonała ona nadzwyczaj lirycznie utwór Adama Asnyka pt. „Miejcie nadzieję”.
Słuchacze poza konkursem mogli również przenieść się do „krainy łagodności” podczas koncertu młodzieży z ILO w Lesznie. Przy dźwiękach gitary, skrzypiec i fletu poprzecznego wybrzmiała m.in. poezja W.Szymborskiej.
Dziękujemy za doświadczenia, które trudno wyrazić słowami.
O uczcie muzycznej w Ratuszu można przeczytać:
https://elka.pl/content/view/119018/80/