„W sieci cyberprzemocy”, to część ogólnomiejskiego programu obejmującego uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, który powstał z racji niedawnej tragedii w Gdańsku oraz roli hejtu i mowy nienawiści.
Młodszy aspirant Remigiusz Wawrzyniak poświęcił swoje wystąpienie przedstawieniu problemu przestępczości z udziałem nieletnich związanego z Internetem i ich następstwami.
Dr Piotr Jóźwiak zatytułował swoją prelekcję „I tak mi nic nie zrobią…, a więc słów kilka o odpowiedzialności nieletnich”. Najważniejsze wnioski są następujące:

1.Co do zasady odpowiedzialność przewidzianą w Kodeksie karnym ponosi się od ukończenia 17 lat.
2. Dla osób nieletnich pomiędzy 13 a 17 lat, które weszły w konflikt z prawem, postępowanie prowadzi sąd rodzinny i nieletnich. Prowadzi on również postępowania dla nieletnich poniżej 13 roku życia w przypadku demoralizacji, a także uchylania się od obowiązku szkolnego do osób, które nie ukończyły 18 roku życia.
3. Za czyny karalne grozi nieletniemu - upomnienie, nagana, nadzór kuratora, zakaz prowadzenia pojazdów (nawet do 21 roku życia), obowiązek naprawienia szkody, wreszcie zakład poprawczy do 21 roku życia.

Wypowiedział się na temat artykułu 212 i 216 kodeksu karnego

Art.  212.  [Zniesławienie]

§  1. Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.

Art. 216. [Znieważenie]

§  1. Kto znieważa inną osobę w jej obecności albo choćby pod jej nieobecność, lecz publicznie lub w zamiarze, aby zniewaga do osoby tej dotarła, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.
§  2. Kto znieważa inną osobę za pomocą środków masowego komunikowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Anonimowość sprawcy zniesławienia w Internecie ma jedynie charakter pozorny. Jeżeli jako osoba pokrzywdzona chce wystąpić na drogę karną bądź cywilną w celu pociągnięcia do odpowiedzialności autora obraźliwych treści, możliwe jest wystąpienie z wnioskiem do administratora portalu o udostępnienie adresu IP sprawcy zniesławienia. Pomocna może okazać się także rola Policji w tym zakresie, która po przyjęciu skargi zabezpiecza określone dowody w sprawie, może także występować do różnego rodzaju instytucji o udostępnienie informacji dotyczących sprawcy przestępstwa, a w konsekwencji dokonać skutecznej jego identyfikacji.

Zatem rodzi się pytanie, czy rzeczywiście nic nie da się zrobić?
W ostatniej części spotkania prezydent Leszna Pan Łukasz Borowiak podzielił się osobistymi refleksjami z doświadczania fali hejtu i pomówień na swój temat. Mówił jak to się odbija nie tylko na nim, ale również najbliższych członkach rodziny. Wyznał, że postanowił stawić czoło osobom, które hejtują i szerzą mowę nienawiści. Pokłosiem tego spotkania będzie przekazanie każdemu uczestnikowi specjalnej broszury, która z pewnością poszerzy świadomość młodych ludzi na temat cyberprzemocy i wskaże potencjalne źródła pomocy. Na zakończenie dyrektor Marek Pawełkiewicz podziękował policji za pomoc i współpracę w zakresie przeciwdziałania aktom przemocy i agresji. Szkoła jest dla wszystkich, ale w szczególności dla tych którzy chcą się uczyć i rozwijać oraz przestrzegać norm i zasad obowiązujących w społeczeństwie. Tym, którzy łamią zasady, będziemy się przeciwstawiać. Podziękował też władzom miasta, za osobisty i mądry przekaz oraz prosił o pomoc i wsparcie, w celu zagospodarowania potencjału i talentów młodych ludzi, abyśmy nie przegrali tej nierównej batalii.



Galeria zdjęć: